کنترل لوازم الکتریکی از طریق ماژول ESP8266 بر پایه IoT

کنترل سرعت موتور DC با استفاده از PWM توسط Atmega32
آوریل 1, 2018
راه اندازی چند سون سگمنت با شیفت رجیستر توسط آردوینو
فوریه 17, 2018
نمایش همه

کنترل لوازم الکتریکی از طریق ماژول ESP8266 بر پایه IoT

کنترل لوازم الکتریکی به صورت بی سیم همیشه از زمینه های جالب برای مهندسین برق بوده است. از طریق ماژول wifi یا ESP8266 انجام چنین کارهایی بسیار آسان شده است که در IoT نیز هدف همین است.

در این پروژه لوازم الکتریکی را از طریق wifi کنترل می کنیم به این صورت که در یک صفحه وب که می تواند در لپ تاپ یا گوشی باز شود از طریق دکمه های مربوطه gpio های ماژول esp8266 را کنترل می کنیم.

برای این کار از بردی که قبلا برای پروگرام کردن esp8266 استفاده کرده بودیم بهره برده ایم (راه اندازی ماژول ESP8266 با استفاده از IDE آردوینو بدون نیاز به آردوینو).

همانطور که از شکل فوق مشخص است یک led بر روی برد وجود دارد که بیانگر یکی از دو gpio موجود در ESP-01 می باشد. برنامه نوشته شده برای کنترل هر دو gpio ماژول می باشد بنابراین در فیلم انتهایی همین مقاله فقط یکی از دو دکمه طراحی شده عمل می کند ولی اگر هر دو gpio را سیم کشی کنیم هر دو دکمه نیز عمل خواهند کرد کاری که لازم است بکنید این است که led به دیگر gpio موجود وصل کنید. 🙂

برای عملی کردن پروژه می توانیم از رله ها به منظور کنترل وسایل الکتریکی استفاده کنیم. برای این که بتوانیم انرژی ماژول و مدار خود را از طریق برق شهری تامین کنیم از مبدل AC به DC می توان بهره برد (AC/DC 5V 700mA).

بعد از آپلود کد در esp8266 اگر ssid و password با روتر وایرلس همخوانی داشته باشد در ترمینال سریال مربوط به آردوینو ip مربوط به ماژول esp8266 ظاهر می شود (در غیر اینصورت از نرم افزارهای مربوط به پیدا کردن دستگاههای متصل به روتر می توانید استفاده نمایید(مانند Wireless Network Watcher )) بنابراین با باز کردن این ip در مرورگر گوشی یا کامپیوتر می توان خروجی های ماژول را کنترل نمود.

در قسمت های فوق نام و پسورد روتری که به آن متصل میشویم باید قرار گیرد.

ویدیوی زیر تست پروژه را نشان می دهد.

شماتیک مدار مربوط به پروژه به صورت زیر می باشد. در این شماتیک دو پایه خروجی esp8266 از طریق دو رله به دو مصرف کننده متصل شده است که از طریق صفحه وب ذکر شده در فوق قابل کنترل است. در آینده همین پروژه را به امید خدا به منظور کنترل توسط وب سرور گسترش خواهیم داد.
 

برای دانلود کد پروژه کلیک کنید.

برای نوشتن این مطلب از این لینک استفاده شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

1 دیدگاه

  1. عباس رسولی گفت:

    با سلام
    قصد دارم کارکرد کنتورهای منزل خود را بنوعی از طریق اینترنت و بدون سیم روی لپ تاب یا گوشی دریافت کنم.لطفا راهنمایی کنید.
    با تشکر
    عباس رسولی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*