ارتباط سرو موتور با Atmega32
ژوئن 18, 2018
نمایش همه

چشمک زن (blinky) به وسیله رزبری پای به زبان C

بسم الله الرحمن الرحیم

هدف از این پروژه آشنایی با نحوه نوشتن کد C، کامپایل کردن کد، اجرای فایل اجرایی و در نهایت دسترسی به GPIO های رزبری پای می باشد. برای انجام این پروژه پیشنهاد می کنم مطلب “دسترسی مستقیم به رزبری پای از طریق Windows (با روتر-روش دوم)” یا “دسترسی مستقیم به رزبری پای از طریق Windows (بدون روتر-روش اول)” را مطالعه نمایید. که من از روش اول استفاده کرده ام یعنی “دسترسی مستقیم به رزبری پای از طریق Windows (با روتر-روش دوم)“. بعد از ورود به صفحه اصلی رزبری پای توسط Remote Desktop Connection نوبت به نوشتن فایل سی C در رزبری پای می رسد. ابتدا باید یک ادیتور بر روی رزبری پای نصب باشد برای مثال من ادیتور geany را نصب کرده ام. برای نصب geany در محیط شل کد زیر را وارد می کنیم.

حال یک فایل به نام دلخواه ایجاد می کنیم برای این کار متن زیر را در شل Raspberry Pi وارد می کنیم.

حال کد زیر را برای برنامه مورد نظر که چشمک زدن یک led می باشد می نویسیم.

کد

 

بعد از نوشتن کد نوبت به کامپایل و اجرای آن می رسد. برای کامپایل کافی است در محیط شل و در پوشه ای که کد قرار گرفته عبارت زیر را وارد کنیم.

در عبارت فوق gcc نام کامپایلر و blink_led.c نام فایل c و o- آپشنی که دستور کامپایل به gcc را می دهدو led نام فایل اجرایی که ساخته می شود و lwiringPi- کتابخانه استفاده شده است. بعد از کامپایل شدن کد نوبت به اجرای آن می رسد که ابتدا باید سخت افزار مورد نظر را ببندیم.

لازم به ذکر است ابتدا باید کتابخانه wiringPi را از آدرس “wiringpi.com/download-and-install” بر روی رزبری پای خود نصب نمایید.

سخت افزار

سخت افزار مطابق شکل زیر بسته می شود. با توجه به اینکه از خروجی 0 استفاده شده است مطابق شکل زیر می توانید ورودی ها و خروجی های متناظر را بیابید.

حال که سخت افزار مربوطه را بستیم با وارد کردن دستور زیر کد را اجرا می کنیم.

خروجی

می توانیم خروجی مدار فوق را در ویدیوی زیر مشاهده کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*