مدار نویسنده – روشن شدن خروجی ها با قابلیت تنظیم

ساخت سیگنال ژنراتور با استفاده از ICL8038
اکتبر 14, 2017
تنظیم فیوز بیت در میکروکنترلرهای AVR
اکتبر 2, 2017
نمایش همه

مدار نویسنده – روشن شدن خروجی ها با قابلیت تنظیم

مدار طراحی شده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، مدار نویسنده می باشد. این مدار قابلیت تنظیم روشن و خاموش شدن 14 عدد خروجی میکروکنترلر Atmega32 را بر عهده دارد.
برای مثال در کی پد ما عدد 500 را وارد می کنیم خروجی ها به ترتیب با تاخیر 500 میلی ثانیه روشن می شوند با روشن شدن هر خروجی، خروجی قبل خاموش خواهد شد.
از دو دکمه روی کی پد به ترتیب برای حذف مقدار فعلی و تایید مقدار فعلی استفاده شده است. برای مثال بعد از ورود مقدار عدد 100 اگر عدد اشتباه باشد می توان آن را پاک کرد و مقدار جدید را جایگزین کرد و برای تایید از دکمه دیگر کی پد که در ویدیوی زیر نیز نشان داده شده است می توان بهره برد.

در مدار اصلی از ماژول درایور ماسفت قدرت استفاده شده است که با روشن شدن هر خروجی میکرو کنترلر می تواند ولتاژی تا حدود 36 ولت و جریانی در حدود 15 آمپر را در خروجی ایجاد کند (البته با استفاده از منبع تغذیه خارجی) که با استفاده از این ماژول می توان کارایی بیشتری از این مدار را مشاهده کرد.

در هر کاربردی که تاخیر با مقادیر یکسان برای ما اهمیت داشته باشد می توانیم از این مدار بهره ببریم. شماتیک این مدار به صورت زیر می باشد که در آن کلیه اتصالات از جمله اتصال LCD کاراکتری  و کی پد به میکرو نشان داده شده است.

از حالت 8 بیتی برای ارتباط LCD با میکرو استفاده شده است. میکروکنترلر مورد استفاده Atmega32 می باشد. از کتابخانه مورد نظر برای راه اندازی LCD کاراکتری 16*2 در این پروژه استفاده شده است.

دانلود فایل های مدار نویسنده(PCB، پروتئوس و سورس کد Atmel Studio)

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*