شروع به کار با میکروهای STM32 بر پایه ARM

ارتباط سون سگمنت با atmega (قسمت اول)
ژانویه 19, 2018
کنترل ورودی و خروجی های رزبری پای با استفاده از ربات تلگرام
دسامبر 13, 2017
نمایش همه

شروع به کار با میکروهای STM32 بر پایه ARM

دلیل شروع به کار با میکروهای STM32 بر پایه ARM منابع زیاد موجود برای این نوع میکروهاست که کار را برای یک شروع راحت مهیا می کند. این میکروها تجهیزات با سرعت بالایی هستند به طوری که معمولا با سرعت 72MHZ یا حتی بیشتر قابل استفاده هستند. ولی برخلاف منابع زیاد موجود، بردهای آماده موجود برای این نوع میکروها برخلاف همتای AVR به خوبی قابل استفاده برای تازه کارها نمی باشد.

بسیاری فکر می کنند که ARM منحصرا برای کاربردهایی همچون گوشی موبایل، تبلت و … استفاده می شود و مانند AVR و PIC نمی توان این میکرو ها را به کار برد. این نگرش بسیار اشتباه است. 😎

میکروهای stm32 دارای معماری 32 بیتی می باشند.

اما سوال بسیار مهم “چگونه میکروی stm32 خود را پروگرام کنیم؟”

دو روش برای بارگذاری کد بر روی STM32 وجود دارد که روش اول با استفاده از پروگرامر JTAG می باشد مانند ST-Link و روش دوم با استفاده از بوت لودر و UART می باشد. روش اول بهترین راه حل است چون هم به عنوان پروگرامر استفاده می شود و هم به عنوان دیباگر. ولی برای چیپ های با بوت لودر پروگرام شده این روش غیرضروری به نظر می رسد. بنابراین روش دوم که استفاده از بوت لودر و UART است روشی ساده، ارزان و بنابراین عامه پسندتر می باشد.

برد فوق یک برد با اندازه استاندارد است که ملزوات راه اندازی برای چیپ STM32F108C8 را نیز دارد. به جای برد فوق بیشتر چیپ های STM32F10x نیز همین خصوصیات را دارند بنابراین چندان تفاوتی ندارد که کدام یک از این چیپ ها انتخاب می کنید. قسمت های مهم این برد در تصویر زیر قابل مشاهده است.

برای پروگرام کردن این برد می توانیم از USB-TO-TTL استفاده کنیم. یا FT232 USB-UART converter. خب قبل از اینکه آپلود کد را شروع کنیم باید قسمت “Boot Configuration” از راهنمای STM32F103 را مطالعه نماییم. معمولا بعد از ریست کردن برد باید Boot 0 در حالت low و Boot 1 در حالت high باشد تا چیپ به حالت بوت لودر برود. با تنظیم جامپرها این عمل اتفاق می افتد.

اگر بخواهیم از حالت عادی به حالت پروگرام برویم باید موقعیت جامپرها را تغییر دهیم البته طی این عمل باید دکمه ریست نیز زده شود.شکل زیر حالت جامپرها را برای این دو حالت نشان می دهد. (سمت راست برای آپلود کد و سمت چپ حالت عادی را نشان می دهد).

در تصاویر زیر آپلود کد بر روی برد نشان داده شده است قبل از انجام این کار باید  چیپ در حالت آپلود برود که در بالا توضیح داده شد.

 

در نوشتن این مقاله از این لینک استفاده شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*