کنترل LED توسط ESP8266 با استفاده از وب سرور
جولای 19, 2017
دسترسی مستقیم به رزبری پای از طریق Windows (بدون روتر-روش اول)
جولای 13, 2017
نمایش همه

سیستم حضور و غیاب با استفاده از RFID و Atmega8

امروزه در ادارات و بسیاری جاهای دیگر سیستم حضور و غیاب الکترونیکی رواج پیدا کرده است. می خواهیم سیستمی با استفاده از RFID خوان EM-18 و میکروکنترلر Atmega8 پیاده سازی کنیم. برای راه اندازی RFID ریدر مدل EM-18 با استفاده از رزبری پای می توانید به مبحث “راه اندازی RFID خوان مدل EM-18 توسط رزبری پای Raspberry Pi” مراجعه کنید. در این سیستم هر فرد به تگ RFID مجهز می شود و با نزدیک کردن این تگ به RFID ریدر شخص شناسایی می شود. توصیه می شود مبحث “ارتباط بین LCD 2*16 کاراکتری و میکروکنترلر Atmega32” را نیز برای ادامه کار مطالعه کنید.

قطعات مورد نیاز اصلی

طراحی مدار

نحوه اتصال EM-18 و LCD به میکروکنترلر در مدار زیر کاملا مشخص می باشد. ماژول EM-18 توسط پروتکل UART به میکروکنترلر متصل می شود و اطلاعاتی مبنی بر شناسایی یا عدم شناسایی فرد در LCD نمایش داده می شود. نمایشگر LCD به پورت B میکروکنترلر وصل می شود و از حالت 4 بیتی نمایشگر استفاده می شود. پتانسیومتر استفاده شده در مدار زیر برای تنظیم کنتراست LCD می باشد که برای وضوح قابل قبول می توانید از یک مقاومت 4.7K استفاده کنید. همچنین برای روشن کردن بک لایت LCD می توانید پورت های 15 و 16 را به ترتیب به VCC و GND متصل کنید.

نحوه عملکرد مدار

  • بعد از راه اندازی مدار بر روی LCD عبارت “RFID attendance      Swipe ur card” نمایش داده می شود.
  • در این هنگام باید تگ RFID مقابل RFID خوان قرار گیرد.
  • ریدر اطلاعات موجود در تگ را می خواند و به میکرو منتقل می کند.
  • میکرو اطلاعات موجود در تگ را با دیتابیس مقایسه می کند در صورت وجود عبارت “Authenticated” نمایش داده می شود در غیر این صورت عبارت “card not matched    Unknown person” در LCD نمایش داده می شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*