حفاظت ورودی های میکروکنترلرها (قسمت اول)
اکتبر 19, 2017
مدار نویسنده – روشن شدن خروجی ها با قابلیت تنظیم
اکتبر 10, 2017
نمایش همه

ساخت سیگنال ژنراتور با استفاده از ICL8038

سیگنال ژنراتور یا یا به نوعی مولد شکل موج وسیله ای برای تولید انواع مختلف شکل موج در فرکانس مورد نظر با دامنه مطلوب می باشد. در این مطلب قصد داریم یک سیگنال ژنراتور که قادر به تولید شکل موج های سینوسی، مربعی و مثلثی با استفاده از ICL8038 را معرفی کرده و مدار مربوطه را بسازیم.

دیاگرام آی سی 8038 در شکل زیر کاملا مشخص است.

این آی سی توانایی ایجاد شکل موج های مذکور در رنج 0.001Hz تا 300kHz را دارا می باشد که این مقادیر با انتخاب صحیح مقاومت ها و خازن های خارجی میسر می شود.

فرکانس تولید شده برای شکل موج توسط آی سی 8038 در رنج گسترده دمایی بسیار پایدار می باشد.

مدار سیگنال ژنراتور

شکل زیر مداری که باید بسازیم را نمایش می دهد.

نحوه عملکرد مدار

در شکل فوق مقاومت های RA و RB به عنوان مقاومت های زمانی شناخته می شوند. در واقع RA درصد صعود موج مثلثی و سینوسی و همچنین دیوتی سایکل (Duty cycle) موج مربعی را تعیین می کند. زملنی مه RA و RB برابر باشند دیوتی سایکل 50% خواهد بود. مقدار مقاومت یا پتانسیومتر روی پین 5 آی سی مربوط به تنظیمات جاروب کردن می باشد با تغییر این مقاومت می توانید شکل موج را جاروب کنید.

پین 7 و 8 آی سی مربوط به تنظیمات فرکانس است که در مدار فوق این دو پین بعد از متصل شدن به هم به خازن و سپس پتانسیومتر 100k اهمی متصل شده اند. تغییر مقدار این پتانسیومتر باعث تغییر فرکانس شکل موج خواهد شد.

برای تنظیم موج سینوسی پین 12 به یک پتانسیومتر 100k متصل شده است.

مشکلات ایجاد شده در شکل موج خروجی در فرکانس های مختلف

در فرکانس های بسیار پایین مثلا 5Hz شکل موج تقریبا به صورت منحنی وار تولید می شود و اعوجاج دارد. برای مثال در شکل موج مثلثی خطوط راست تقریبا منحنی وار می شوند. همچنین در فرکانس های بالاتر مانند 90kHz ریپل کمی بر روی شکل موج پدیدار می شود.

از ساخت این مدار لذت ببرید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

 

1 دیدگاه

  1. حامد گفت:

    سلام چطور میشه در شکل موج ها اختلاف فاز ایجاد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*