دسترسی مستقیم به رزبری پای از طریق Windows (با روتر-روش دوم)

ارتباط سرو موتور با Atmega32
ژوئن 18, 2018
ارتباط سون سگمنت با atmega (قسمت دوم)
می 26, 2018
نمایش همه

دسترسی مستقیم به رزبری پای از طریق Windows (با روتر-روش دوم)

همانطور که در “دسترسی مستقیم به رزبری پای از طریق Windows (بدون روتر-روش اول)” گفته شد می توانیم از طریق کامپیوتر شخصی خود بدون نیاز به هیچگونه سخت افزار مانند موس و  کیبورد به رزبری پای خود متصل شده و آن را کنترل نماییم. برای انجام این کار باید ابتدا یک پورت روتر (مثلا مودم اینترنت که حداقل دو پورت اترنت داشته باشد) را به رزبری پای و پورت دیگر را به کامپیوتر متصل کنیم. البته می توان از آپشن وایرلس کامپیوتر یا رزبری پای نیز استفاده کرد که در این مقاله اتصال از طریق پورت اترنت مد نظر است ولی همانطور که ذکر شد این آموزش دقیقا برای اتصال از طریق وایرلس نیز می تواند به کار برده شود. ابتدا باید بر روی رزبری پای خود سیستم عامل نصب کنیم که در “راه اندازی سیستم عامل در مینی کامپیوتر رزبری پای Raspberry Pi” به طور کامل توضیحات لازم داده شده است.

  • تجهیزات مورد نیاز

  • روتر
  • کابل شبکه
  • رزبری پای
  • کامپیوتر

 

  • شروع به کار

برای شروع به کار ابتدا به یک نرم افزار برای اینکه بتوانیم آی پی IP رزبری پای را پیدا کنیم نیازمندیم در این مقاله از نرم افزار “Wireless Network Watcher” استفاده کرده ایم. بعد از نصب و اجرای نرم افزار اگر رزبری پای خود را به روتر متصل کرده باشیم تصویری همانند شکل زیر مشاهده خواهیم کرد.

آی پی Raspberry pi مورد استفاده در شکل فوق علامت گذاری شده است.

در مرحله دوم ابتدا باید نرم افزار Putty را نصب کنیم تا بتوانیم از طریق شبکه به رزبری پای متصل شویم بعد از نصب و اجرای “Putty” و با وارد نمودن IP رزبری پای می توانیم از طریق شبکه به رزبری پای خود وارد شویم. دقت کنیم که گزینه SSH را تیک زده باشیم. شکل زیر با وضوح کامل بیانگر موضوع می باشد.

با زدن دکمه Open شل رزبری پای (ترمینال رزبری پای) باز می شود به شکل زیر توجه کنید. در این قسمت Raspberry pi از شما اطلاعات کاربری را می خواهد که اگر تاکنون نام کاربری و رمز خود را تغییر نداده باشید نام کاربری ” pi” و رمز آن “raspberry ” می باشد. بعد از وارد نمودن اطلاعات و زدن دکمه Enter شکل زیر قابل مشاهده است.

اگر به محیط شل تسلط کامل داشته باشد می توانید از طریق همین صفحه تمامی کارهای خود را انجام دهید ولی معمولا استفاده از محیط های گرافیکی ترجیح داده می شوند بنابراین در این آموزش نحوه اتصال به محیط گرافیکی نیز توضیح داده می شود.

توجه کنیم تمامی کار هایی که در بالا انجام داده شد برای دسترسی به محیط گرافیکی باید اجرا شود.

برای اینکه بتوانیم به محیط گرافیکی دسترسی داشته باشیم باید بر روی رزبری پای باید نرم افزار xrdp را نصب کنیم. برای این کار کافیست بعد از انجام مراحل فوق عبارت زیر را در محیط شل وارد نموده و دکمه Enter را فشار دهیم. برای نصب اطلاعات کاربری شما نیاز است.

بعد از وارد نمودن عبارت فوق و زدن دکمه Enter اطلاعات کاربری درخواست خواهد شد و سپس با زدن دکمه Enter باید در محیط شل به سوال پرسیده شده برای نصب عبارت “y” را وارد کرده و دوباره دکمه Enter را فشار دهید.

پیامی که در شکل فوق مشخص شده است به این دلیل است که من قبلا این نرم افزار را نصب کرده ام.

برای ادامه کار از قابلیت خود ویندوز با نام “Remote Desktop Connection” استفاده می کنیم می توانید با تایپ همین عبارت در قسمت سرچ ویندوز این نرم افزار را پیدا و اجرا کنید. بعد از اجرای نرم افزار و وارد نمودن IP رزبری پای شکل زیر قابل مشاهده خواهد بود.

با زدن دکمه “Connect” صفحه زیر باز می شود که باید دکمه “Yes” را بزنیم.

بعد از زدن دکمه “Yes” پنجره زیر باز خواهد شد.

اطلاعات کاربری خود را وارد خواهیم نمود همانطور که در بالای مقاله نیز گفته شد نام کاربری ” pi” و رمز آن “raspberry ” می باشد. با زدن دکمه “OK” صفحه دسکتاپ Raspberry pi باز خواهد شد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*