راه اندازی استپر موتور با آردوینو
نوامبر 9, 2017
حفاظت ورودی های میکروکنترلرها (قسمت اول)
اکتبر 19, 2017
نمایش همه

حفاظت ورودی های میکروکنترلرها (قسمت دوم)

در قسمت اول مقداری راجع به حفاظت ورودی های میکروکنترلرها بحث شد. در مبحث قبل دیدیم که با قرار دادن یک فیلتر پایین گذر در ورودی میکروکنتلر تا چه حدی سیگنال دریافتی توسط میکروکنترلر بهبود یافت. حال ادامه مبحث قبل را پی می گیریم.

می توانیم در ورودی میکروکنترلر از دیودهای شاتکی برش دهنده به صورت مدار زیر استفاده کنیم. ولتاژ در دیودهای شاتکی زودتر از دیودهای داخلی میکرو القا می شود چون ولتاژبایاس دیودهای شاتکی در حدود 0.2V است که این مقدار برای دیودهای داخلی میکرو در حدود 0.7V می باشد. دقت شود که مقاومت های کوچک سری با دیودهای شاتکی از آسیب جریانی این دیودها جلوگیری می کند. چون دیودها مدت زمان کمی روشن هستند مقاومت کوچک می تواند به خوبی کار کند.

شکل زیر اثر مدار فوق را بر روی ورودی نشان می دهد. خط زرد نشان دهنده ولتاژ قسمت مثبت خازن و خط سبز نشانگر نقطه اتصال مقاومت به دیودهای شاتکی است. توجه شود که اسپایک منفی در حدود 0.65V- است که از ولتاژ بایاس میکروکنترلر کمتر است. این ولتاژ در یک طراحی PCB خوب هیچ مشکلی به وجود نمی آورد.

نتیجه گیری

هنگامی که قصد داریم یک مدار الکترونیکی را به دنیای خارج متصل کنیم باید تمهیدات لازم برای حفاظت از قطعات حساس مدار الکترونیکی را بیندیشیم. هرچند مدار مورد نیاز برای حفاظت، کوچک، ارزان و آسان برای ساخت و فهم است ولی عدم وجود این حفاظت می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به قطعات حساس مدار الکترونیکی وارد کند. اگر مقدار کمی آینده نگری در طراحی میک سیستم به خرج دهیم می توانیم از بروز بسیاری از  مشکلات جلوگیری کنیم.

در ارائه این مطلب از این لینک استفاده شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*