استفاده از ربات تلگرام با استفاده از رزبری پای Raspberry Pi برای اشتراک گذاری فایل

کنترل ورودی و خروجی های رزبری پای با استفاده از ربات تلگرام
دسامبر 13, 2017
راه اندازی استپر موتور با آردوینو
نوامبر 9, 2017
نمایش همه

استفاده از ربات تلگرام با استفاده از رزبری پای Raspberry Pi برای اشتراک گذاری فایل

رزبری پای برای ایجاد پروژه ها به دلیل وجود هسته ARM قوی، همچنین سیستم عامل لینوکس بیس بسیار مناسب می باشد. در این پروژه قصد داریم تا با استفاده از ربات تلگرام و رزبری پای فایل ها را بین رزبری پای و موبایل هوشمند به اشتراک بگذاریم.
نیازی به توضیحات اضافی در مورد نرم افزار تلگرام نیست چون امروزه تقریبا با این نرم افزار محبوب پیام رسان آشنایی دارند و معمولا در گوشی یا کامپیوتر خود از آن بهره می برند.

تجهیزات مورد نیاز

  • یک رزبری پای که به اینترنت متصل شده باشد
  • یک گوشی موبایل که نرم افزار تلگرام در آن نصب شده باشد

از لینک “دسترسی مستقیم به رزبری پای از طریق Windows” به راحتی می توانیدبا استفاده از ویندوز کامپیوتر خود رزبری پای خود را کنترل نمایید پس نیازی به موس و کیبورد اضافی ندارید. 😀

فرض می کنیم که رزبری پای خود را به اینترنت متصل نموده و اطلاعات کافی برای  استفاده از ترمینال آن را می  دانید. همچنین گوشی شما دارای نرم افزار رزبری پای می باشد حال به ترتیب زیر عمل می کنیم.

برای ساخت یک ربات جدید در تلگرام باید BotFather را در تلگرام گوشی خود فراخوانی کنیم. برای این کار در قسمت جستجوی نرم افزار عبارت “botfather” را جستجو می کنیم. سپس بر روی start کلیک می کنیم و سپس newbot/ را لمس می کنیم. تصویری مانند زیر قابل مشاهده خواهد بود.

حال ربات نام ربات جدید را از شما خواهد خواست، توجه کنیم نام کاربری در آینده موردنیاز خواهد بود پس آن را به خاطر بسپارید.

بعد از انتخاب نام ربات تلگرام API موردنیاز شما را دسترسی خواهد داد که در شکل زیر به رنگ سبز و مخفی می باشد. این توکن مانند یک رمز برای ربات شماست بنابراین از اشتراک گذاری آن پرهیز کرده و در جایی امن برای استفاده از آن نگهداری کنید.

مهاجرت به سوی Raspberry Pi

استفاده از ربات تلگرام در رزبری پای با استفاده از نرم افزاری به نام Telepot میسر است. کافی است در ترمینال رزبری پای عبارات زیر را وارد نموده و پکیج را نصب نماییم.

ربات ساخته شده اکنون مانند بچه ایست که قادر به انجام هیچ کاری نیست. حال می خواهیم به برنامه نویسی ربات خود بپردازیم.

کد زیر برای رزبری پای نوشته شده است.

برنامه فوق یک برنامه نسبتا ساده پایتون است. در خط شماره 24 از برنامه فوق همان توکن و API که تلگرام برای ربات در اختیار ما قرار داده بود استفاده شده است. البته این کد به دلایل امنیتی مقداری از آخر آن تغییر یافته است.

همانطور که از برنامه نیز می توان فهمید با وارد کردن عبارت hi/ عبارت “Hi! Elecomhub” برای ما در ربات نمایش داده خواهد شد. همچنین عبارت time/ زمان را نشان خواهد داد. logo/ لوگوی سایت و file/ فایلی را که در مسیر مشخص شده در رزبری پای است را بارگذاری خواهد نمود.

اگر بعد از اجرای برنامه فوق ترمینال رزبری پای خود را به شکل زیر دیدید همه چیز مرتب بوده است، همانطور که مشخص است اسم فایلی که قطعه کد بالا در آن ذخیره شده است Ali.py می باشد. فراموش نکنید اسم فایل و توکن API خود را عوض کنید. با یک نگاه اجمالی به کد همه چیزهایی که باید عوض شوند مشخص می شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*