دسترسی مستقیم به رزبری پای از طریق Windows (با روتر-روش دوم)
ژوئن 5, 2018
نحوه عملکرد اپتوکوپلر Optocoupler
آوریل 21, 2018
نمایش همه

ارتباط سون سگمنت با atmega (قسمت دوم)

همانطور که در مقاله ارتباط سون سگمنت با atmega (قسمت اول) نیز اشاره شد نمایشگر سون سگمنت از 8 قسمت LED تشکیل شده است که هفت تای آن به شکل خط و برای نمایش عدد (0 تا 9) و بعضی حروف (…,A,b,c,d,o,P,U) و یک قسمت به شکل نقطه می باشد.

با توجه به نوع سون سگمنت با دادن ولتاژ مورد نیاز به هر یک از قسمت ها می توانیم آن قسمت را روشن کنیم و اعداد و حروف مورد نیاز را تشکلی دهیم.

سون سگمنت ها در دو نوع آند مشترک و کاتد مشترک وجود دارند که در مقاله ارتباط سون سگمنت با atmega (قسمت اول) توضیحات کافی در مورد آن ها داده شده است هم چنین در آن مقاله در رابطه با ارتباط یک سون سگمنت با Atmega توضیحاتی داده شد. در این مقاله می خواهیم چندین سون سگمنت را به وسیله Atmega راه اندازی کنیم که در پروژه های الکترونیکی نیز کاربرد بیشتری دارد.

برای راه اندازی سون سگمنت های بیشتر از آی سی درایور سون سگمنت SN7446AN و متد مالتی پلکسینگ استفاده می شود که این آی سی برای سون سگمنت های آند مشترک به کار می رود. این آی سی وروردی BCD را به خروجی سون سگمنت تبدیل می کند. در مداری که در این مقاله بسته می شود از سون سگمنت های آند مشترک استفاده شده است برای کاتد مشترک نیز به راحتی می توان آی سی SN7446AN را با SN7448 جایگزین کرد. pinout آی سی SN7446AN در شکل زیر قابل مشاهده است.

 

 

  • روش مالتی پلکسینگ (Multiplexing)

همانطور که در مطالب فوق نیز اشاره شد برای راه اندازی سون سگمنت های بیشتر از یک عدد می توان از روش مالتی پلکسینگ (Multiplexing) استفاده کرد. در این روش در یک لحظه فقط یکی از سون سگمنت ها روشن می شود و بقیه خاموش هستند که این عمل به ترتیب برای همه سون سگمنت ها انجام می شود به دلیل اینکه سویچینگ با فرکانس بالایی انجام می شود یا به عبارت دیگر سرعت سویچ بین سون سگمنت ها بسیار بالاست از دید چشم تمامی سون سگمنت ها به صورت عادی و روشن دیده می شود.

 

  • شماتیک مدار

در این قسمت شماتیک مداری که بسته شده است قابل مشاهده می باشد.

 

 

  • کد مربوط به میکروکنترلر

کد مربوط به میکروکنترلر در این بخش آمده است. این کد در محیط Atmel Studio نوشته شده است. همچنین همانطور که از بلوک دیاگرام نیز مشخص می باشدمیکروکنترلر استفاده شده Atmega32 می باشد.

 

در تهیه این مطلب از این لینک استفاده شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*